Alege farmacia
Acid Acetilsalicilic-Richter 500 mg, 30 comprimate, Gedeon Richter Romania

Comprimate cu acid acetilsalicilic pentru dureri de intensitate slabă sau moderată.

stoc

Acest produs este în stoc în farmaciile din Rețeaua Alphega.

Preț de la :
450
lei
Cantitate
-
+


Indicații:
Este indicat pentru:

- tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate slabă sau moderată, al durerilor de cap, durerilor la nivelul mușchilor, durerilor reumatice la nivelul și în jurul articulațiilor, durerilor acute localizate pe traiectul unui nerv, durerilor de dinți și al durerilor menstruale;

- tratamentul simptomatic al febrei;


Compoziţie:

Substanța activă este acid acetilsalicilic. Fiecare comprimat conține acid acetilsalicilic 500 mg. - Celelalte componente sunt: gluconat de calciu, amidon de porumb, macrogol 6000, dioxid de siliciu coloidal anhidru, talc, amidon de cartofi, stearat de magneziu.



Mod de administrare:

- Adulți: 500 mg acid acetilsalicilic (un comprimat Acid acetilsalicilic-Richter 500 mg) repetând doza în funcție de necesități la intervale de 4 ore.

Doza zilnică maximă este de 4 g acid acetilsalicilic (8 comprimate Acid acetilsalicilic-Richter 500 mg).

- Adolescenți cu vârsta peste 16 ani: 250 mg acid acetilsalicilic, repetând doza în funcție de necesități la intervale de 4-8 ore.

- Copii și adolescenți cu vârsta sub 16 ani: nu se recomandă utilizarea acidului acetilsalicilic la copii și adolescenți cu vârsta sub 16 ani.

Luați comprimatele după mese, cu mult lichid.



Precauţii şi avertizӑri:

Înainte să luaţi Acid acetilsalicilic-Richter, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă:
● sunteți alergic la medicamente utilizate împotriva durerii, inflamației și reumatismului;
● suferiți de astm bronşic, febra fânului, inflamație alergică a mucoasei nasului (rinită alergică), polipi nazali sau boli cronice ale tractului respirator, sau dacă prezentați reacţii alergice la alte medicamente. În aceste cazuri utilizarea acidului acetilsalicilic poate să vă declanșeze atacuri de astm, erupții ale pielii (mai ales urticarie) sau umflare a feței, limbii, gâtului cu dificultăți la înghițire și respirație (angioedem);
● ați suferit în trecut de ulcere la nivelul stomacului sau intestinului, inclusiv ulcere cronice sau recurente (repetitive), sau sângerări la nivelul stomacului și intestinului;
● urmați un tratament cu medicamente împotriva coagulării sângelui;
● suferiți de afectare a funcției rinichilor (insuficiență renală), afectare a inimii și vaselor de sânge (de exemplu, boli ale vaselor de sânge la nivelul rinichilor, boală a inimii cu capacitate insuficientă de a pompa sângele, diminuarea volumului de sânge circulant, intervenții chirurgicale majore, infecție în sânge (sepsis) sau sângerări majore);
● suferiți de o lipsă severă a enzimei glucozo-6-fosfat dehidrogenază;
● suferiți de afectare a funcției ficatului (insuficiență hepatică);
● sunteți în primul sau în al doilea trimestru de sarcină;
● alăptați;
● aveți planificată o intervenție chirurgicală, inclusiv intervenții chirurgicale minore, de exemplu, extracții dentare, deoarece acidul acetilsalicilic poate duce la o tendință de sângerare crescută în timpul și după intervenții chirurgicale;
● aveți sau ați avut în trecut gută, deoarece acest medicament poate să vă declanșeze atacuri de gută.


Forma de prezentare:

Cutie cu 30 comprimate.

Produse recomandate de farmaciștii Alphega
Medicament