Alege farmacia
Adagin 400 mg, 10 comprimate, Teva Pharmaceuticals

Medicament cu ibuprofen pentru calmarea durerilor ușoare până la moderate

stoc

Acest produs este în stoc în farmaciile din Rețeaua Alphega.

Preț de la :
1000
lei
Cantitate
-
+


Indicații:

Adagin 400 mg este utilizat pentru a calma durerile ușoare până la moderate, cum sunt durerea de cap, incluzând migrena, durerea de dinți, durerea menstruală și a reduce febra.

Compoziţie:

Substanța activă este ibuprofen. Fiecare comprimat filmat conține ibuprofen 400 mg.
Celelalte componente sunt:
Nucleu: celuloza microcristalina, dioxid de siliciu coloidal anhidru, hidroxipropilceluloza, laurilsulfat de sodiu, croscarmeloza sodica, talc
Film (Opadry alb 06B28499): hipromeloza, macrogol 400, dioxid de titan (E 171).


Mod de administrare:

Reacții le adverse pot fi reduse la minimum prin utilizarea celei mai scurte perioade necesare controlării simptomelor.
Adulții nu trebuie să ia Adagin pentru mai mult de 7 zile fără recomandarea medicului.
Adolescenții nu trebuie să ia Adagin pentru mai mult de 3 zile fără recomandarea medicului.
Doza de ibuprofen depinde de vârsta și greutatea corporală a pacientului.
Doza recomandată este: Durere ușoară până la moderată și febră.
Adulți și adolescenți cu vârsta peste 12 ani (40 kg): - 1 comprimat administrat într-o priză unică sau de 3-4 ori pe zi, la intervale de 4 până la 6 ore.
În migrenă, dozajul trebuie să fie: 1 comprimat administrat intr-o priza unică, dacă este necesar 1 comprimat la intervale de 4 până la 6 ore.
Doza maximă zilnică nu trebuie să depășească 3 comprimate (1200 mg).
Durere menstruală:
Adulți și adolescenți cu vârsta peste 12 ani: -1 comprimat de 1-3 ori pe zi la intervale de 4 până la 6 ore, la nevoie.
Doza maximă zilnică nu trebuie să depășească 3 comprimate (1200 mg).
Comprimatul trebuie înghițit cu un pahar de apă în timpul mesei sau după masă.
Pentru a fi mai ușor de înghițit sau pentru ajustarea dozei, comprimatele pot fi divizate în două părți egale.
Dacă sunteți adult și starea dumneavoastră nu se îmbunătățeste în decursul a 7 zile sau dacă se agravează, trebuie să vă prezentați la medic.
Dacă un adolescent are nevoie de acest medicament pentru mai mult de 3 zile, sau dacă simptomele se agravează, acesta trebuie consultat de un medic.
Utilizarea la copii: Adagin 400 mg comprimate filmate nu trebuie administrat copiilor cu vârsta sub 12 ani.
Precauţii şi avertizӑri:

Nu luați Adagin: dacă sunteți alergic la ibuprofen sau oricare dintre celelalte componentele ale acestui medicament; dacă ați avut reacții alergice, cum sunt astm bronșic, secreții nazale, erupție trecătoare pe piele cu mâncărime sau umflarea buzelor, a fetei, a limbii sau a gâtului după ce ați luat medicamente care conțin acid acetilsalicilic sau alte medicamente pentru durere și inflamație (AINS); dacă ați avut ulcer sau sângerare la nivelul stomacului sau intestinului subțire (duoden) legate de utilizarea anterioară a medicamentelor pentru durere și inflamație (AINS); dacă aveți ulcer sau sângerare la nivelul stomacului sau intestinului subțire (duoden) sau dacă ați avut două sau mai multe astfel de episoade în trecut; dacă aveți probleme ale ficatului, rinichilor sau inimii (incluzând boala cardiacă coronariană) severe; dacă sunteți în ultimele 3 luni de sarcină; dacă sunteți sever deshidratat (determinată de vărsături, diaree sau consumul insuficient de lichide); dacă aveți orice sângerare activă (inclusiv la nivelul creierului); dacă aveți o afecțiune de origine necunoscută având ca rezultat formarea neobișnuită a celulelor sanguine.


Forma de prezentare:

Cutie cu 10 comprimate.

Produse recomandate de farmaciștii Alphega
Medicament