Nurofen emplastru medicamentos, 200 mg, 2 bucati, Reckitt Benckiser

Tratamentul simptomatic de scurtă durată al durerii locale acute cu eliberare de ibuprofen la nivel local.

stoc

Acest produs este în stoc în farmaciile din Rețeaua Alphega.

stoc

Ai transport gratuit la acest produs daca faci cumparaturi de cel putin 250 lei pentru articolele campaniei de transport.

Preț întreg de la
30 90 lei
Cantitate
-
+
ADAUGĂ LA FAVORITE
Prețul afișat este cu TVA și este valabil doar pentru comenzile online pe comanda-alphega-farmacie.ro.
În farmacii prețul poate varia.



Nurofen (200 mg) emplastru medicamentos este indicat la adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 16 ani și peste, pentru tratamentul simptomatic de scurtă durată al durerii locale acute apărute în întinderi musculare sau luxații, în caz de traumatisme ușoare localizate în apropierea articulațiilor membrelor superioare sau inferioare. Emplastrul medicamentos eliberează ibuprofen la nivel local, în mod continuu, la locul durerii, timp de peste 24 de ore de la aplicare.



Compoziţie:


Substanţa activă este ibuprofen. Fiecare emplastru medicamentos conţine 200 mg de ibuprofen. Celelalte componente sunt: stratul adeziv - macrogol 400, macrogol 20000, levomentol, copolimer stiren-izopren-stiren, poliizobutilen, rosinhidrogenat de glicerolester, parafină lichidă; stratul suport adeziv - folie de polietilentereftalat; film detașabil: polietilentereftalat cu strat de silicon.



Mod de utilizare / de administrare:


Utilizaţi întotdeauna Nurofen emplastru medicamentos exact aşa cum este descris în prospect sau cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul.

Doza recomandată la adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 16 ani și peste: o doză este echivalentul unui emplastru medicamentos. Doza maximă pentru 24 de ore este de un emplastru medicamentos.

Este destinat aplicării cutanate, pe pielea intactă. Se recomandă spălarea și uscarea cu grijă a zonei ce urmează a fi tratată înaintea aplicării emplastrului. Emplastrul poate fi aplicat în orice moment din zi sau din noapte, dar trebuie îndepărtat și înlocuit cu un nou emplastru, la aceeași oră, în următoarea zi.

Nu folosiți acest medicament pentru mai mult de 5 zile, cu excepția cazului în care medicul dumnevoastră v-a sfătuit astfel.

Dacă după 5 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.


Contraindicații și avertizări:


Nu utilizați Nurofen emplastru medicamentos pentru copii sau adolescenți sub 16 ani.

Nu utilizaţi Nurofen emplastru medicamentos dacă sunteţi alergic / ați avut reacții la ibuprofen, acid acetilsalicilic, alte antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament, la acid acetilsalicilic sau alte medicamente pentru durere şi inflamaţie (AINS); dacă sunteţi în ultimele trei luni de sarcină.


Nu utilizați Nurofen pe pielea cu leziuni (cum ar fi zgârieturi, tăieturi, arsuri), pielea infectată, pielea afectată de dermatită exudativă sau eczemă, pe ochi, pe buze sau pe mucoase.

Trebuie să discutaţi despre tratament cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul, înainte de a utiliza Nurofen emplastru medicamentos în cazul în care aveţi sau aţi avut astm bronşic sau alergii, aveţi ulcer gastric, afecțiuni intestinale, cardiace, renale sau hepatice, sunteţi în primele 6 luni de sarcină sau alăptați.

Alte medicamente pot influenţa sau pot fi influenţate de tratamentul cu Nurofen. De aceea, întotdeauna trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a utiliza Nurofen emplastru medicamentos împreună cu alte medicamente.



Forma de prezentare:


Cutie cu 2 emplastre medicamentoase.

Produse recomandate de farmaciștii Alphega